عنوان مقاله

آنژیوگرافی شبکیه
شنبه 14 آذر 1394 3
آنژیوگرافی شبکیه

آنژیوگرافی شبکیه

آنژيوگرافي يك شيوه تشخيصي است كه در آن از دستگاهی جهت گرفتن عكس هايي از شبكيه استفاده ميشود. ماده رنگي قابل حل در آب به درون سياهرگي تزريق ميشود. اين ماده رنگي از سياهرگها عبور كرده و به درون شريانهايي ميرود كه در سر تا سر بدن وجود دارند.
با عبور ماده رنگي از عروق خوني شبكيه,دستگاه نور آبي را به درون چشم ميتاباند و چند عكس از شبكيه ميگيرد. اگر عروق خوني غير طبيعي باشند, اين ماده رنگي ممكن است به درون شبكيه نشت کند و چشم پزشك ميتواند محل دقيق اين گونه ناهنجاريها را با تفسير درست فلورسين آنژيوگرافي تعيين نمايد.
علت انجام آنژيوگرافي چيست؟
اگر پس از انجام معاينه چشم, متخصص چشم به وجود ناهنجاريهايي در شبکیه چشم مظنون شود,ممكن است فلورسين آنژيوگرافي را توصيه نمايد. غالباً اين كار براي پيگيري دوره بيماري و مراقبت از نتايج درماني صورت ميگيرد. ديابت كه علت اصلي نابينايي در بيماران زير سن 55 سالگي است, ميتواند باعث نشت مايع يا خون از عروق خوني شبكيه شود. در برخي موارد اين گونه ناهنجاريها را ميتوان با ليزر درمان نمود تا از فقدان بينايي جلوگيري به عمل آيد.
تخريب ماكوالا وابسته به سن سبب عمده نابينايي در بيماران بالای 55 سالگي است. چشم پزشك بدون ياري گرفتن از فلورسين آنژيوگرافي قادر نخواهد بود اين گونه ناهنجاريها و موارد ديگر را تشخيص دهد.
پس از تزريق ماده رنگي فلورسين, رنگ پوست ممكن است براي چند ساعت زرد شود. هنگامي كه كليه اين ماده را از خون تصفيه ميكند و به خارج از بدن ميفرستد. زردي پوست ناپديد ميشود.
از آنجايي كه كليه ها اين ماده را از بدن خارج ميسازند, رنگ ادرار بيمار پس از انجام آزمايش به مدت 24 ساعت نارنجي تيره ميشود.
به هنگام اين عمل ممكن است حالت تهوع خفيفي براي برخي از بيماران عارض شود، اما اين حالت معمولا پس از چند دقيقه برطرف ميشود. به هنگام تزريق اگر ماده رنگي از وريد شكنندهاي نشت كند, ممكن است چند سوختگي موضعي و لكه زرد پوستي به وجود آيند. معمولا پس از چند دقيقه سوختگي از بين ميرود و لكه نيز پس از چند روز ناپديد ميشود. واكنشهاي آلرژيك به ماده رنگي فلورسين نادرند و در صورت بروز ممكن است باعث ايجاد دانه هاي قرمز و خارش شوند. اين حالت معمولا با آنتي هيستامينهاي تزريقي يا خوراكي درمان می شوند كه بستگي به شدت علائم دارد.

دسته بندي مقالات: عمومی
دسته بندي مقالات
اين وب سايت متعلق به کلينيک چشم تبرستان مي باشد.